Diagnostika

Vyšetření CRP

rozpozná virovou a bakteriální infekci

V naší ordinaci už řadu let využíváme moderní rychlou ambulantní diagnostickou metodu vyšetřování CRP (C reaktivní protein).

Jeden z nejčastějších problémů, které pediatr denně musí řešit, je akutní horečnatý infekt. Je prokázáno, že 90–95 % těchto onemocnění je virového původu. V posledních letech se pro ambulantní praxe objevila významná pomocná metoda — přístroj na vyšetření C reaktivního proteinu. Tento protein (bílkovina) se objevuje už několik hodin po nástupu bakteriální infekce v krvi pacienta, a je tak velmi citlivým ukazatelem případné přítomnosti původce, léčitelného antibiotiky. V krvi pacientů s virovým infektem tento CRP zůstává nízký. Takto lékař okamžitě pozná, zda nasadit antibiotika. U virových nákaz jsou antibiotika zcela neúčinná, a proto by jejich nasazení nemělo žádný smysl.

Neodůvodněné podávání antibiotik je nesprávné. Především se výrazně podílí na rozvoji rezistence bakterií vůči antibiotikům, která pak selhávají v případech, kdy je nutně potřebujeme. Nadměrné podávání antibiotik má také významný podíl na zhoršení imunitního systému dětského organismu, který si svou obranyschopnost teprve buduje. Získává ji právě tím, že infekty prodělává “vlastními silami”. Antibiotika, obzvláště širokospektrá, narušují výrazně střevní mikrofloru, která tvoří jednu z významných barier vůči infekci.

Proto v ordinaci s tímto přístrojem pracujeme, je nám významným diagnostickým pomocníkem.

Strep A Test

při infekcích horních cest dýchacích

Většina bakteriálních infekcí horních cest dýchacích (tonsilitis, faryngitis, spála) je způsobena beta-hemolytickými streptokoky skupiny A.

Včasná diagnostika původce a zahájení léčby antibiotiky vede ke snížení výskytu komplikací jako např. revmatické horečky nebo poststreptokokové glomerulonefritidy.

Konvenční metody detekce původce těchto infekcí jsou založeny na mikrobiologickém průkazu, který trvá 24–48 hodin. Vývoj imunologických metod průkazu s možností provedení přímo v ordinaci lékaře umožňuje okamžité zahájení léčení. Rychlá analýza beta-hemolytického streptokoka je možná díky Strep A Testu. Výsledek testu je znám do několika minut, což opět umožňuje určit okamžitě vhodnou léčbu.